• Wprowadzenie stopni alarmowych BRAVO oraz CHARLIE-CRP

          • Szanowni Państwo,

            uprzejmie informuję, że Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2234 oraz z 2022 r. poz. 583 i 655) podpisał Zarządzenia:

            - nr 87 z dnia 14 kwietnia 2022 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

            - nr 88 z dnia 14 kwietnia 2022 roku w sprawie wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

            Zarządzenia obowiązują od dnia 16 kwietnia 2022 roku od godz. 00:00, do dnia 30 kwietnia 2022 roku do godz. 23:59.

          • Pozdrowienia z Grenady

          • Kolejna grupa projektu Zawodowcy z Piaseczna POWERVET-2020-1-PL01-KA102-078693 doleciała do Hiszpanii i realizuje dwutygodniowy pobyt w pięknej Granadzie. Grupa 24 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami rozwija swoje kompetencje językowe i zawodowe. Zdążyliśmy już zapoznać się ze swoimi pracodawcami oraz zwiedzić miasto. W najbliższych dniach wybieramy się na wycieczkę do miasta Ronda oraz na trekking. Każdy z uczniów rozwija się w swoim zawodzie i zdobywa wiedzę oraz umiejętności, które przydadzą się w przyszłym wykonywaniu zawodu.

          • Trening crossmintona

          • 31 marca naszą szkołę odwiedzili znakomici goście: Adam Grzegorzewski - instruktor badmintona i crossmintona, Katarzyna Wilk - medalistka Mistrzostw Polski w crossminotnie, Artur Nowogrórski  - Mistrz Świata, Europy i Polski w crossminonie, Artur Dobosz  - absolwent naszego technikum, a zarazem zawodnik crossmintona. 

            Razem z naszymi nauczycielami wychowania fizycznego popularyzowali crossmintona wśród uczniów klas pierwszych, trzecich i czwartych. Podczas zajęć uczniowie poznali historię tej dyscypliny oraz nauczyli się podstawowych zasad i uderzeń stosowanych w grze.

        • Apel
          • Apel

          • 4 marca odbył się w szkole apel w formie zdalnej.

            Dyrektor szkoły - pani Bożena Rosłoń podsumowała: 

            -  osiągnięcia edukacyjne klas i uczniów w pierwszym półroczu, 

            - najważniejsze wydarzenia i inicjatywy w tym okresie. 

            Następnie zostały przekazane: 

            - bieżące informacje porządkowe związane z organizacją pracy w drugim półroczu,

            - wskazówki dotyczące bezpieczeństwa ze względu na sytuację na Ukrainie,

            - możliwe  formy pomocy uchodźcom organizowane przez szkołę i powiat. 

          • Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • Od 12 lat dzień 1 marca jest świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

            Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim Biegu Tropem Wilczym 2022, w którym uczestniczyło  85 uczniów. Przed startem pan Robert Kamiński przybliżył uczestnikom historię bohaterów. W biegu na symbolicznym dystansie 1963 metry pierwsze miejsce zajął Mateusz Nielowski z klasy 2tr z czasem 6,29. Drugie miejsce przypadło Michałowi Kurkowskiemu 6,33 z klasy 4Ts, zaś trzecie miejsce zajął Aleksander Otulak z klasy 2Ti uzyskując czas 6,44. Uczestnicy biegu dostali naklejki, medale, koszulki oraz pamiątkowe bidony.

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

          • "Konkurs uDOSTĘPniacze 2.0" w naszej szkole

          • O dostępności wciąż mówi się za mało! A przecież bez niej wielu z nas nie będzie w stanie normalnie żyć. Dlatego też nasza szkoła przystąpiła do konkursu „uDOSTĘPniacze 2.0”, dzięki któremu będziemy uczyć się dostrzegać potrzeby osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy też znajdujących się w różnych trudnych życiowych sytuacjach! 

            Konkurs realizuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które od lat promuje tematykę dostępności. Chodzi w niej o zapewnienie równego dostępu do produktów, usług  i przestrzeni wszystkim osobom. Nie tylko osobom z niepełnosprawnością czy o ograniczonej mobilności ruchowej – także seniorom, osobom po zabiegach czy rodzicom małych dzieci.  Akcja ma na celu uświadomienie uczniom jak wiele barier znajduje się w otoczeniu  i uwrażliwienie ich na potrzeby niektórych grup społecznych. 

            - Prawda jest taka, że póki jesteśmy sprawni i zdrowi nie dostrzegamy barier w dostępności. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy nagle sami potrzebujemy pomocy. I nie musi to być od razu poważny wypadek. Trudności dostrzegą kobiety z małymi dziećmi, osoby, które nagle zostały zmuszone do poruszania się np. o kulach, czy osoby starsze, które straciły wraz  z wiekiem siły i dawną sprawność.  Jednak by móc przygotować się do takich wyzwań już dziś musimy usunąć istniejące bariery i zbudować świadomość potrzeb. Temu właśnie ma służyć ten konkurs – podsumowuje Monika Grążka, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Funduszy Europejskich. 

            W ramach konkursu nauczyciel/ka z naszej szkoły, na bazie otrzymanych od Organizatorów materiałów przeprowadzi lekcję dla uczniów na temat dostępności, a następnie wraz z wybranym zespołem przygotuje pracę konkursową, czyli film. W konkursie młodzież powalczy o cenne nagrody nie tylko dla siebie, ale też swoich szkół.    

            Konkurs jest współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej i pieniędzy z budżetu państwa. 

            Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: udostepniacze.mfipr.gov.pl 

             

          • WYNIKI Matura 2021

          • Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wyników egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych w Technikum Nr 1. Dla porównania osiągnięcia naszych absolwentów zostały zestawione z wynikami w kraju, województwie i powiecie. 

            EGZAMIN MATURALNY 2021.pdf


        • PODZIĘKOWANIE
          • PODZIĘKOWANIE

          • Podziękowanie dla Zespołu Szkół Nr 1 za organizację Maratonu Pisania Listów. Dziękujemy, że jesteście i wspieracie razem z nami osoby, których prawa są łamane. Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej edycji jesiennej.

            Z poważaniem

            Zespół Amnesty International

            Podziekowanie.pdf

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 - 8 lutego

          • DBI ma na celu popularyzowanie działań bezpiecznego korzystania z Internetu, wśród dzieci i młodzieży. Wydarzenie to kierowane jest do rodziców, nauczycieli i wychowawców oraz wszystkich użytkowników sieci. Celem jest promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. 

            Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.saferinternet.pl

          • Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju

          • Ze względu na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, o jakim mowa w art. 15 ust. 3 ustawy o działaniach antyterrorystycznych, Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 796) podpisał Zarządzenie nr 3 z dnia 18 stycznia 2022 roku w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego CRP (1. stopnia ALFA-CRP – na całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej) – obowiązujące od dnia 18 stycznia 2022 roku od godz. 23.59 do dnia 23 stycznia 2022 roku do godz. 23.59.

            Wprowadzenie stopnia ALFA-CRP ma charakter prewencyjny – wiąże się z cyberatakami, do których doszło w ostatnich dniach na Ukrainie.

            Działania urzędu podejmowane będą zgodnie z „Modułami zadaniowymi dla poszczególnych stopni alarmowych i stopni alarmowych dla zagrożeń w cyberprzestrzeni na obszarze powiatu piaseczyńskiego – stopień alarmowy ALFA –CRP”.

            Administracja publiczna wykonuje w tym stanie między innymi następujące zadania:– dokonanie przeglądu istniejących procedur postępowania dotyczących ataku terrorystycznego lub sabotażowego w odniesieniu do systemu teleinformatycznego Urzędu i powiatowych jednostek organizacyjnych,– dokonanie przeglądu wszystkich procedur, rozkazów oraz zadań związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych CRP;– dokonanie przeglądu istniejących procedur postępowania w przypadku ataku terrorystycznego lub sabotażowego skierowanego na system teleinformatyczny instytucji,– sprawdzenie aktualnego stanu bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej i systemu teleinformatycznego Urzędu i powiatowych jednostek organizacyjnych oraz dokonanie oceny wpływu zagrożenia na bezpieczeństwo teleinformatyczne na podstawie bieżących informacji i prognoz wydarzeń.

            Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

            Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

          • Witamy po pracy zdalnej!

          • Serdecznie witamy po długiej przerwie świątecznej i pracy zdalnej! Mamy nadzieję, że powrót do szkoły: do kolegów, koleżanek i nauczycieli przyniesie wszystkim wielką radość, poczucie przynależności i bezpieczeństwa. 

            Dyrektor szkoły przypomina, że w dalszym ciągu należy:  dezynfekować ręce, zachować dystans między osobami przebywającymi na terenie szkoły i ograniczyć gromadzenie się (szczególnie w miejscach wspólnych), pamiętać o obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych. 

            Wypoczęci i pełni energii wracamy do pracy i nauki!

          • Praca szkoły na przełomie grudnia i stycznia

          • W dniach:

            20 - 21 grudnia szkoła pracuje w dotychczasowych godzinach pracy, 

            22 grudnia sekretariat dla interesantów będzie czynny do godziny 13:00, 

            23 - 24 grudnia szkoła jest zamknięta. 

            Po przerwie świątecznej 27 - 30 grudnia zapraszamy w godzinach od 8:00 do 13:00,

            31 grudnia szkoła jest zamknięta. 

            W nowym roku 3 - 5 stycznia zapraszamy w godzinach od 8:00 do 13:00,

            6 - 7 stycznia szkoła jest zamknięta.

          • Lekcje z ZUS

          • Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w projekcie edukacyjnym Lekcje z ZUS.

            Ubezpieczenia społeczne to niezwykle ważny temat, ponieważ każdy z nas pełni różne role w społeczeństwie: jesteśmy uczniami, członkami rodziny, a potem pracownikami. Praca zaś jest nierozłącznie związana z ZUSem. Nabyte wiadomości o ubezpieczeniach społecznych podczas zajęć w ramach tego projektu dają uczniom niezbedną wiedzę do świadomego poruszania się na rynku pracy. Tematyka zajęć bardzo dobrze wpisuje się w program nauczania przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, a uczniowie dodatkowo mogą wziąć udział w olimpiadzie, która zdobytą wiedzę aktywuje. Za udział w projekcie dziękuję bardzo pracownikom III Oddziału ZUS w Warszawie oraz uczniom klasy 3TR4. 

            Ewelina Gołąb

        • Akcja na rzecz obrony praw człowieka
          • Akcja na rzecz obrony praw człowieka

          • W dniach 3 - 6 grudnia 2021 roku odbył się w naszej szkole MARATON PISANIA LISTÓW. To największa globalna akcja na rzecz praw człowieka. Corocznie na całym świecie łączymy siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz, w sprawach konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane.

            Piszemy już od 20 lat, a pierwszy maraton został zorganizowany w 2001 r. dzięki inicjatywie grupy lokalnej Amnesty International z Warszawy. Wszystkim zaangażowanym uczniom bardzo dziękuję!  

            Ewelina Gołąb  

          • Mikołajki - wspólne świętowanie

          • Mikołajki to święto, na które czekają wszyscy.

            Tego dnia w naszej szkole można było spotkać niejednego Mikołaja – uczniowie i nauczyciele ubrani byli w konwencji mikołajkowej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczali słodkie upominki.

            Odbył się konkurs na ozdobę świąteczną i przedstawiciele klas pierwszych wspólnie ubrali szkolną choinkę.

          • Wyjście integracyjne do Parku Trampolin

          • Klasa 4tr wspólnie z wychowawcą Eweliną Gołąb i opiekunami udała się na wycieczkę integracyjną do Warszawy. Na miejsce wspólnej zabawy wybraliśmy Park Trampolin Stacja Grawitacja . 

            Zespół klasowy skorzystał z większości dostępny atrakcji w klubie. Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń.  Wszyscy uczestnicy wyjazdu mogli również poprawić kondycje fizyczną w trakcie ćwiczeń. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieć możliwość uczestniczenia w kolejnej, równie interesującej wycieczce np. po naszym regionie.
            Bardzo dziękuję za wspaniały czas współtowarzyszącej klasie oraz opiekunom: Zdzisławowi Ciepielewskiemu i Joannie Jasińskiej.