• Zawodowcy z Piaseczna

     • Oto relacja z pierwszego wyjazdu do Hiszpanii w ramach projektu Zawodowcy z Piaseczna POWERVET-2020-1-PL01-KA102-078693

      Dnia 23 października my, czyli grupa 20 uczniów Technikum Nr 1 w Piasecznie i dwie nauczycielki, wylecieliśmy na 2-tygodniowy staż odbywający się w słonecznej Grenadzie.

      Pierwszego dnia odwiedziliśmy malowniczą Malagę, po której oprowadzała nas pani z MEP’u (firmy organizującej nasze staże w Hiszpanii). W poniedziałek 25 października odwiedziliśmy siedzibę MEP, gdzie zapoznaliśmy się z tym, co będzie nas obowiązywać na stażach, po czym udaliśmy się na spacer pokazujący nam zabytki i najciekawsze miejsca Grenady.

      W tygodniu roboczym - od poniedziałku do piątku, naszym głównym zajęciem była praca. Technicy pojazdów samochodowych pracowali w warsztacie samochodowym, gdzie w głównej mierze pomagali przy naprawie samochodów oddawanych przez klientów oraz czyścili je od wewnątrz i zewnątrz, poznając podstawy pielęgnacji aut. Teleinformatycy, informatycy i elektronicy pracowali w firmie Reparnet, gdzie serwisowali komputery, konfigurowali wszelakie urządzenia, a także tworzyli proste strony internetowe oraz zajmowali się naprawami sprzętu elektronicznego. Angel – właściciel serwisu, okazał się być profesjonalistą z ogromnym doświadczeniem i chęcią pomocy uczniom, poza tym jego entuzjazm udzielał się wszystkim.

      W miejscach, w których odbywaliśmy staże panowała bardzo pozytywna atmosfera, dzięki której wykonywaliśmy swoje obowiązki z zapałem i w taki sposób, żeby pracodawcy byli zadowoleni.

      Niestety, po świetnych doświadczeniach związanych z pracą przyszedł czas na te gorsze, a mianowicie szlifowanie do perfekcji języka z panią Beatą Gronek, która nie odpuszczała uczniom, PRÓBUJĄC ciągle doskonalić ich zdolności lingwistyczne.

      Ponieważ większość z nas pracowała na popołudniowej zmianie, to przed obiadem wyruszaliśmy na wycieczki mające na celu pokazać nam piękno Hiszpanii. Poprzez cały okres trwania stażu mieliśmy możliwość zobaczenia takich miejsc jak:

      · Albaicin, czyli dzielnicę, w której można dostrzec ślady muzułmańskiej przeszłości tego regionu. Jest to część miasta pokryta wąskimi i krętymi uliczkami. Znajduje się tu wiele punktów widokowych, z których rozciąga się fantastyczny widok na centrum Grenady,

      · Sacromonte - dzielnicę cygańska położoną na wzgórzach, które górują ponad Grenadą. To tam mieszkali Żydzi, Cyganie i inne nieodpowiadające władzy w XVI w. ludy. Można tam jeszcze znaleźć jaskinie zamieszkałe przez hipisów, a także muzeum, w którym czas się zatrzymał i świetnie pokazuje zwyczaje i przedmioty codziennego użytku tamtejszych mieszkańców,

      · Dehesa del Generalife, czyli obszar dawniej będący terenem łowieckim dla sułtanów rządzących niegdyś Hiszpanią, a obecnie ogólnodostępne tereny zielone, gdzie można wybrać się na długi, nieco męczący spacer, lecz widoki, które można ujrzeć podczas takiej wyprawy wszystko rekompensują,

      · teren wokół rzeki Dílar, gdzie odbyliśmy przejażdżkę rowerową oglądając urzekający krajobraz tej części Andaluzji, położony na górskim obszarze,

      · zbiornik Canales, który zakrył wodą miejscowość o tej samej nazwie. Służy do zapewniania wody pobliskiej Grenadzie. Znajduje się pomiędzy miastami Güéjar Sierra i Pinos Genil,

      · Sewillę - stolicę rozległej Andaluzji. Znajduje się tam majestatyczny Plac Hiszpański, najstarsza w kraju arena do walk byków, Alcázar, czyli rezydencja rodziny królewskiej, a także imponująca gotycka katedra.

      Słowem podsumowania, wszyscy uczniowie wynieśli z dotychczasowych zajęć nowe umiejętności, dowiadując się wielu ciekawych informacji o Hiszpanii, a także poprawiając kondycję z panią Elżbietą Malinowską.

      Przed nami jeszcze ostatni dzień i podsumowanie staży w MEP, na które przygotowaliśmy krótkie wypowiedzi w języku hiszpańskim.

     • "Szkolne Dziady"

     • 4 listopada 2021 r. w naszej szkole był dniem tematycznym pod hasłem "Szkolne Dziady".

      Samorząd Uczniowski zachęcał wszystkich do przebrania się w stroje inspirowane lekturą "Dziady" Adama Mickiewicza, "Wiedźminem" czy innymi postaciami fantasy

      Uczniowie obejrzeli przedstawienie przygotowane przez Samorząd Uczniowski pt. "Szkolne Dziady" według autorskiego scenariusza Pawła Michalaka, ucznia klasy 3te4.

      Po przedstawieniu odbył się pokaz najciekawszych kostiumów, które zaprezentowali uczniowie szkoły. Publiczność miała też możliwość wzięcia udziału w scenkach teatru improwizowanego

    • Kolejna grupa uczniów na stażu w Hiszpanii
     • Kolejna grupa uczniów na stażu w Hiszpanii

     • Mija drugi tydzień pobytu kolejnej grupy uczniów naszej szkoły na stażu w Granadzie. Młodzież nie tylko uczy się nowych umiejętności, ale i odpoczywa, poznaje różnorodne miejsca, kulturę i ludność. Każdego dnia, od poniedziałku do piątku uczniowie chodzą na kilka godzin do pracy, a w wolnym czasie podziwiają przepiękną Granadę. Odwiedzili już Malagę, w której skorzystali z plaży i ciepłego morza. Zwiedzili malowniczą Rondę, zobaczyli zabytkową Alhambrę, a przed nimi kolejne wycieczki.

      Wszystko to ma miejsce dzięki organizacji M.E.P., z którą Zespół Szkół Nr 1 w Piasecznie współpracuje. Dodatkowo, dzisiaj uczniowie dostali pierwszy feedback: wszyscy pracodawcy są bardzo zadowoleni z ich pracy, a więc pozostaje się cieszyć i działać dalej. Słowami, jak i zdjęciami trudno opisać piękno Granady, ale robimy, co możemy. Pobyt w Hiszpanii będzie trwał jeszcze ponad tydzień, a my bardzo nie chcemy, żeby się kończył. Jest naprawdę cudownie!

    • Tablica dekorująca uroczystosć
     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 14 października w Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. 

      To święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.

      Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku

      Dzień Nauczyciela to święto, w którym uczniowie mają okazję podziękować nauczycielom za ich trud i pracę oraz wyrazić swoje uznanie. W naszej szkole tego dnia odbyła się uroczysta akademia. Dyrekcja  wręczyła wyróżnionym nauczycielom Nagrody Dyrektora. W ramach programu artystycznego nauczyciele i uczniowie wspólnie bawili się rozwiązując zagadki i quizy. 

      Poprzedniego dnia w konstancińskiej Hugonówce starosta Ksawery Gut i członek zarządu Ewa Lubianiec wręczyli nauczycielom akty mianowania oraz nagrody dla wyróżnionych pracowników oświaty. Z naszej szkoły Nagrody Starosty otrzymali dyrektor szkoły Bożena Rosłoń i wieloletni pedagog szkoły Małgorzata Nowak. Szczegółowa relacja z wydarzenia na stronie Powiatu Piaseczyńskiego.

    • Klasa reklamy w Muzeum Neonów
     • Klasa reklamy w Muzeum Neonów

     • 5 października 2021 klasa reklamy zwiedziła Muzeum Neonów na warszawskiej Pradze. Głównym celem wycieczki było poznanie neonu jako nośnika reklamy, przyjrzeniu się projektom literniczym. W kontekście przekazanej przez przewodnika wiedzy historycznej z okresu PRL-u zauważyliśmy jednak, że neony pełniły nieco inną rolę, tj. informacji i nawigacji miasta. Obejrzeliśmy film dokumentalny o technologii wytwarzania i historii polskich neonów. Lekcja w muzeum, to również część praktyczna. Zadanie w grupach polegało na tym, aby na nowo, twórczo spojrzeć na wybrane znaki mediów społecznościowych i zaproponować ich zmianę. Czas który spędziliśmy w muzeum wspominamy świetnie, to było interesujące przeżycie oraz szansa zetknięcia się z zagadnieniami przygotowującymi do zawodu.  

     • Szkolenie z WAGO

     • W dniu 30 września uczniowie klas o profilu elektronicznym wzięli udział w szkoleniu  w specjalnym autobusie pokazowo - szkoleniowym firmy WAGO.

      Okazało się, że połączenie ze sobą dwóch przewodów, czy też dwóch linek, to wcale nie jest taka prosta sprawa. Nasza młodzież miała możliwość zapoznać się z podstawami teoretycznymi i wyzwaniami technicznymi, jakie wiążą się ze zdawałoby się banalną czynnością, jaką jest połączenie ze sobą dwóch kabli. No cóż, mocno się zdziwiliśmy. Powtarzające się cykle temperaturowe, cykle obciążeniowe stanowią duże wyzwanie technologiczne, jeśli chcemy zapewnić pewny i niezawodny styk, o niskiej rezystancji przejścia, trwały i na długie lata.

       

       

     • "Na staże po kwalifikacje" - kultura, sztuka i historia Hiszpanii

     • Poznanie historii, sztuki, kultury, norm społecznych i zasad obowiązujących w Hiszpanii ułatwia uczniom realizację głównych celów stażu w ramach projektu "Zawodowcy z Piaseczna" nr POWERVET-2020-1-PL01-KA102-078693,, którymi są: rozwój zawodowy uczestników, poznanie działania firm zagranicznych związanych z dziedziną nauczania, porównanie metod pracy przyjętych w Polsce z metodami stosowanymi w innych krajach europejskich, nabycie umiejętności pracy w zespole międzynarodowympoznanie innych rozwiązań technologicznych oraz doskonalenie umiejętności językowych uczniów (język zawodowy).

    • Europejski Dzień Języków
     • Europejski Dzień Języków

     • Jak co roku obchodziliśmy dziś w naszej szkole Europejski Dzień Języków zorganizowany przez nauczycieli języków obcych.

      Przy tej okazji można było posłuchać ze szkolnego radiowęzła utworów wykonywanych w różnych językach, obejrzeć interesujące plakaty dot. języków i krajów wykonane przez uczniów klas pierwszych oraz wziąć udział w teście wiedzy o językach.

      Tego samego dnia celebrowaliśmy Dzień Książki Anglojęzycznej zorganizowany przez panią Emilię Warzochę wraz ze szkolną biblioteką.

      Uczniowie odwiedzali bibliotekę, gdzie mogli obejrzeć bardzo ciekawe książki, albumy, komiksy i czasopisma w języku angielskim oraz wziąć udział w quizie sprawdzającym znajomość takich tytułów jak "Hobbit" czy "Harry Potter". 

      Na szkolnych korytarzach pojawiły się znane cytaty z literatury anglojęzycznej, aby jeszcze bardziej przypominać i zachęcać uczniów (tego dnia szczególnie) do odwiedzenia szkolnej biblioteki.

     • Projekt "Na staże po kwalifikacje"

     • Mija drugi tydzień pobytu uczniów naszej szkoły na stażu w ramach projektu "Zawodowcy z Piaseczna" nr POWERVET-2020-1-PL01-KA102-078693,  w Hiszpani. 

      Poniżej kolejna relacja uczestników wyjazdu:

      "Po przyjeździe spotkaliśmy się z naszymi hiszpańskimi pracodawcami.
      Informatycy, elektronicy i teleinformatycy poznali swoje miejsce stażu - Informatica Reparnet.

      Pierwsze kilka dni pracowaliśmy z oprogramowaniem do tworzenia stron internetowych. W kolejnych dniach poznawaliśmy budowę urządzeń komputerowych od strony serwisowej. Nasz szef, czyli właściciel i opiekun jednocześnie jest bardzo miły i pomocny.

      W wolnym czasie zwiedzamy zabytki Hiszpanii. Szczególne podobała nam się Alhambra w Granadzie."

     • "Na staże po kwalifikacje" - Granada, Hiszpania

     • Kolejna grupa uczniów rozpoczęła staż w Hiszpanii.

      Oto relacja z pierwszych dni pobytu na stażu:

      "Dnia 11.09.2021 r. wystartowaliśmy z Modlina do gorącej Hiszpanii. Wylądowaliśmy na lotnisku w Madrycie i stamtąd ruszyliśmy w pięciogodzinną trasę autokarem do malowniczej Granady. Zakwaterowaliśmy się w dwóch apartamentach, w zadbanej i zielonej okolicy blisko centrum. 

      W trzecim dniu wyjazdu spotkaliśmy się z organizatorami projektu M.E.P. Europrojects Granada i otrzymaliśmy niezbędne informację dotyczące stażu oraz wskazówki związane z poruszaniem się po mieście. Otrzymaliśmy również karty miejskie, które pozwoliły nam sprawnie dotrzeć na praktyki.

      Następnego dnia po przylocie pojechaliśmy na wycieczkę do Malagi. Zwiedziliśmy malownicze miasto, zabytkowy zamek oraz teatr romański. Niektórym udało się również odwiedzić muzeum Picassa! Mieliśmy również okazję pływać w Morzu Śródziemnym i dobrze się bawić. Następnego dnia wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy po Granadzie.

      We wtorek 14.09.2021 r. spotkaliśmy się po raz pierwszy z naszymi pracodawcami, a po południu pojechaliśmy do Alhambry. To miejsce zauroczyło wszystkich swoim pięknem oraz wspaniałą architekturą. Tego nie da się opisać słowami. Zobaczcie sami na zdjęciach, które postujemy na naszych social mediach.

      Pozdrawiamy z Granady, stażyści Erasmus+"

    • książki
     • Kiermasz podręczników

     • W dniach 8 i 9 września odbędzie się w szkole kiermasz używanych podręczników. Uczniowie będą mieli możliwość kupienia potrzebnych książek od starszych kolegów i sprzedania już niepotrzebnych. Szczegółowe informacje przekazywane są w ogłoszeniach w dzienniku Librus. 
      Wykaz podręczników na cały cykl nauczania:  link do podstrony

    • Klasa 3 technik elektronik w pracowni z wychowawcą
     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

     • 1 września odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami i kadrą kierowniczą w salach lekcyjnych. W miłej atmosferze zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny, pomimo braku uroczystości w sali gimnastycznej. Szczególnie gorąco powitaliśmy klasy pierwsze w gronie uczniów Zespołu Szkół Nr 1. 

      Życzymy całej społeczności szkolnej wielu sukcesów w roku szkolnym 2021/22 !!!

       

       

       

       

     • REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

     • Rekrutacja uzupełniająca do szkół prowadzonych przez Powiat Piaseczyński będzie odbywać się papierowo (złożenie podania) natomiast do szkół prowadzonych przez Miasto Stołeczne Warszawę odbywa się w systemie elektronicznym. W związku z tym kandydaci, którzy będą chcieli wziąć udział w rekrutacji do szkół warszawskich, logują się na swoje dotychczasowe konta, wypełniają wniosek (widząc szkoły warszawskie) i składają do szkoły I wyboru. 

     • Odbiór świadectw maturalnych

     • Zapraszamy po odbiór świadectw maturtalnych 5 lipca 2021 roku w godzinach 9 – 15, w sali nr 5. W późniejszym terminie świadectwa można odbierać w godzinach pracy sekretariatu szkoły, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

    • Plaża
     • Życzymy miłych oraz bezpiecznych wakacji!

     • Zakończył się kolejny rok szkolny. W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy Dyrekcji, która w tak ciężkich czasach ułatwiała nam naukę i rozwój oraz pozwalała bezpiecznie spędzić ten rok. Dziękujemy Nauczycielom za cały wysiłek włożony w naszą edukację i wychowanie. Dziękujemy również pracownikom szkoły za całoroczny trud w utrzymanie porządku i sprawne funkcjonowanie szkoły. Dziękujemy naszym koleżankom i kolegom za miłą atmosferę pracy i nauki.

      Życzymy udanych i pełnych wrażeń wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!
      Samorząd Uczniowski

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

     • 25 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego 2020/21 r. Pomimo braku akademii dla całej społeczności szkolnej w sali gimastycznej, nie zabrakło ciepłych słów  w czasie spotkań w klasach z wychowawcami. Najlepsi uczniowi otrzymali świadectwa i gratulacjie z rąk dyrekcji. Nagrody dla wyróżnionych uczniów ufundowała Rada Szkoły. 

    • Zakończyliśmy kolejną edycję Kursu Cisco IT Essentials
     • Zakończyliśmy kolejną edycję Kursu Cisco IT Essentials

     • Nasza Szkoła uczestniczy w programie Lokalnej Akademii Sieciowej CISCO. Uczniowie mogą bezpłatnie uczestniczyć w szkoleniu Cisco IT Essentials: PC Hardware and Software, po zakończeniu kursu i zdaniu końcowego egzaminu otrzymują oficjalny certyfikat CISCO.

      Tegoroczny kurs rozpoczął się w listopadzie 2020 roku, natomiast ostatnie zajęcia, podczas których uczniowie zdawali egzamin końcowy, odbyły się w połowie czerwca 2021 roku.

      IT Essentials: PC Hardware and Software to kurs obejmujący podstawowe zagadnienia związane z budową komputerów osobistych i stanowiący wprowadzenie do bardziej zaawansowanych zagadnień IT. Jest przeznaczony dla osób początkujących, zainteresowanych rozwijaniem swoich kompetencji informatycznych.

      Kurs IT Essentials PC Hardware and Software jest autoryzowanym szkoleniem przygotowującym do zdawania egzaminu certyfikacyjnego CompTIA A+

      Serdecznie gratulujemy uczestnikom zakończenia kursu i uzyskania certyfikatów :)

      Rafał Banaszek