Aktualności

          • Warsztaty Haiku

          • 13 maja uczniowie Koła Japońskiego wzięli udział w warsztatach poświęconych sztuce pisania haiku – krótkiej, tradycyjnej formy poezji japońskiej. Haiku w zwięzły sposób uchwytuje chwilę, nastrój lub obraz natury, skłaniając do uważnej obserwacji świata. Zajęcia odbyły się w szkolnej bibliotece i zostały poprowadzone przez P. J. Jaśniak.

            Klasyczne haiku składa się z trzech wersów o układzie sylab 5–7–5, unika rozbudowanych opisów i metafor, a jego siłą jest prostota oraz sugestywność. Często pojawia się w nim motyw przyrody lub zmiany pór roku.

            Podczas zajęć uczniowie poznali również historię haiku oraz jego znaczenie kulturowe w Japonii, a także sylwetki najsłynniejszych autorów uznawanych za prekursorów tej formy, m.in. Matsuo Bashō, Yosa Buson oraz Kobayashi Issa.

            Po części teoretycznej nasi uczniowie samodzielnie spróbowali swoich sił w pisaniu haiku. Efekty ich pracy prezentujemy poniżej.

            Zachód słońca za

            Horyzontem się chowa

            Wolno mija czas

            Autor: Piotr Gruszka kl. 2TPI

            Chłodny wiatr wieje

            Lecz dzień jest dziś gorący

            Słońce ogrzewa

            Autor: Kacper Sielski kl. 2TPI

            Jaskółka leci

            Słońce jeziorem płynie

            Dlaczego stoisz?

            Autor: Gabriela Moskal kl. 4TR

            Światło przemija

            Drzewa lśnią blaskiem słońca

            Miły powiew

            Autor: Uczestnik koła japońskiego

          • Turniej Motoryzacyjny

          • W dniu 20.05.2026 roku odbył się Finał Wojewódzki Mazowsza XXVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Konkurencje teoretyczne i praktyczne odbywały się w siedzibie Automobilklubu Polski przy ul. Powstańców Śląskich 127 w Warszawie. Nasza Drużyna (Mateusz Krasucki, Michał Krawczyk, Sebastian Szuchnicki) zajęła czwarte miejsce w województwie mazowieckim. To bardzo duży sukces, zważywszy na mocną i bardziej doświadczoną w tych zawodach konkurencję. Należy nadmienić, że Michał Krawczyk w klasyfikacji indywidualnej uplasował się na trzecim miejscu, a konkurencję jazdy sprawnościowej na motorowerze wygrał z dużą przewagą czasową. Dziękuję moim podopiecznym za walkę i zaangażowanie - czwarte miejsce motywuje do dalszej pracy i głęboko wierzę, że kolejne edycje konkursu będą dla nas równie dobre.

            Piotr Jarosławski

          • Uroczystości w Piasecznie

          • Delegacja naszej Szkoły uczestniczyła w uroczystych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Piasecznie. O godzinie 10 odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Św Anny w Piasecznie z udziałem pocztów sztandarowych piaseczyńskich szkół, w tym naszej szkoły. Następnie, o godzinie 11 odbyła się część oficjalna na placu przed kościołem, z udziałem włodarzy naszego miasta.

          • Konkurs biblioteczny „Mój zwierzak, gdy czytam”

          • Uczniowie przesyłali zdjęcia przedstawiające chwile spędzane na czytaniu w towarzystwie swoich zwierząt. Wszystkie nadesłane prace były bardzo ciekawe, pomysłowe i pełne uroku. I miejsce zajęła Yuliia Ohorilko z klasy 4TI. Serdecznie gratulujemy! Poniżej prezentujemy nadesłane prace uczestników konkursu. Celem konkursu było promowanie czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz pokazanie, że książka może towarzyszyć nam także w codziennych, domowych chwilach.

          • Sukces naszych uczniów w Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Mechanice (rok szkolny 2025/2026)

          • Z ogromną przyjemnością informujemy o ogromnym sukcesie uczniów naszej szkoły w Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Mechanice o tytuł „Młodego Innowatora” (OITwM), organizowanej przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów (PZSWiR).

            Olimpiada ta ma charakter naukowo‑techniczny i ma na celu rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania nowoczesnymi technologiami, kreatywnego myślenia oraz praktycznego podejścia do rozwiązywania problemów. Uczestnicy rozwijają umiejętności projektowania i konstruowania urządzeń oraz aplikacji, a także doskonalenia istniejących rozwiązań technicznych.

            Prace konkursowe powstają etapami:

            • na etapie szkolnym uczniowie opracowują koncepcję projektu,
            • na etapie okręgowym przygotowują jego szczegółowy opis techniczny,
            • na etapie ogólnopolskim realizują finalny prototyp, czyli działające urządzenie lub rozwiązanie wprowadzające istotne innowacje.

            W tej edycji Olimpiady nasi uczniowie osiągnęli znaczące sukcesy:

            🥈 II miejsce zdobyli Jakub Borowski i Maksymilian Kowalczyk za projekt „SafeSpin – modułowy system wielostopniowej ochrony głowy rowerzysty z funkcją redukcji przeciążeń liniowych i rotacyjnych”. Tutaj mozna obejrzeć film z koncepcją zespołu 🎥 SafeSpin

            🎖Finalistą został zespół w składzie: Mikołaj Bortnik, Bartosz Mroczkowski oraz Jakub Szmurło z projektem„AgroTiltAlert – autonomiczny system wczesnego ostrzegania o zagrożeniu wywróceniem maszyny roboczej z modułem powiadamiania ratunkowego SOS”. Koncepcję tego zespołu możecie obejrzeć tutaj: 🎥 Agro TiltAlert 

            Gratulujemy uczniom oraz ich opiekunom ogromnego zaangażowania, kreatywności i wysokiego poziomu merytorycznego przygotowanych projektów.

            Jesteśmy dumni, że nasi uczniowie z powodzeniem reprezentują szkołę na arenie ogólnopolskiej i już dziś życzymy im kolejnych sukcesów! 👏

          • Pociągiem do stolicy Austrii!

          • ​Ostatnio grupa naszych uczniów pod opieką pana Mateusza Częstochowskiego oraz pani Julii Jóźwickiej wybrała się na podbój Wiednia. Postawili na podróż pociągiem, co było świetnym wstępem do wspólnej przygody!

            ​Zaczęli od wzgórza Kahlenberg, gdzie wspominali króla Jana III Sobieskiego, podziwiając przy tym panoramę miasta. W planie nie mogło zabraknąć konkretnej dawki wiedzy w Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Techniki, a także wizyty w królewskim Schloß Schönbrunn. Dla balansu odwiedzili też miasteczko Prater, gdzie czekało na nich mnóstwo rozrywki!

            ​Wielkie podziękowania dla naszej przewodniczki, pani Magdaleny Stępień, za oprowadzenie nas po tych wszystkich miejscach.