• Szkolne Andrzejki

     • Andrzejki to dzień, w którym za sprawą znaków i wróżb możemy dowiedzieć się, co nas będzie czekać w przyszłości.

      30 listopada Samorząd Uczniowski przygotował wróżby andrzejkowe dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Na szkolnych korytarzach wróżki i wróżbici przepowiadali chętnym przyszłość wróżąc z kart i magicznych serc.

      Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.

      fot. Jan Chruściński

     • DKMS - relacja z akcji

     • W dniu 29.11.2022 r. odbyła się akcja DKMS w naszej szkole.  Otrzymane materiały i testery wykorzystaliśmy w bardzo krótkim czasie. Zebraliśmy także sporą sumę pieniędzy i dzięki temu pomogliśmy w zwiększeniu bazy dawców szpiku oraz podnieśliśmy świadomość wśród uczniów i pracowników naszej placówki. 

      Wszystkim zaangażowanym Uczniom i Nauczycielom bardzo dziękujemy za pomoc!

      Ewelina Gołąb

     • BEZPŁATNA POMOC

     • POIK pomaga mieszkańcom powiatu piaseczyńskiego w sytuacjach kryzysowych. Do Ośrodka można zgłaszać się bez skierowania. Wszystkie porady i udzielana pomoc jest bezpłatna.

      Link do strony: POWIATOWY OSRODEK

     • BADMINTON Z MISTRZAMI !!!

     • Nasza szkoła ma przyjemność uczestniczyć w cyklicznych treningach badmintona prowadzonych przez:    

      - olimpijczyka Adriana Dziółko - 14 krotnego medalistę oraz zawodnika Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016, 

      - utytułowanego zawodnika mistrzostw Tomasza Matogę. 

      Uczniowie ZS Nr 1 brali czynnie udział w zajęciach poprowadzonych przez mistrzów wykazując umiejętności szybkości i koordynacji pod czujnym okiem trenera sekcji badmintona Tomasza Mikołajczyka.

      Dziękujemy za udany trening i życzymy kolejnych sukcesów mistrzom i naszym uczniom. 

      Karolina Domagała

     • Nowe pracownie: informatyczna i matematyczna

     • Od 1 września 2022 r. szkoła dysponuje nową pracownią informatyczną przeznaczoną do nauki programowania i projektowania stron internetowych. 

      W pracowni znajduje się 18 komputerów z wydajnymi procesorami i7-10700 z dużymi, 27 calowymi monitorami, ergonomicznymi klawiaturami i wygodnymi myszkami.  

      Komputery wyposażone są w aplikacje do programowania strukturalnego i obiektowego, projektowania stron internetowych, pakiet Adobe do tworzenia elementów graficznych witryn internetowych i cyfrowej obróbki filmu i dźwięku.

      Od 1 listopada uczniowie mogą także korzystać z nowej pracowni matematycznej. Kolejne nowe pracownie podnoszą komfort pracy uczniów i nauczycieli. 

     • Koło rowerowe - MTB CROSS

     • MTB DYNTKA TEAM oficjalnie wystartował !

      Wyprawa ruszyła malowniczym szlakiem Lasu Kabackiego dostarczając mocnych i niezapomnianych wrażeń. Celem głównym szkolnego teamu jest propagowanie oraz rozwój kolarstwa górskiego MTB CROSS. Pierwszym testem było zmierzenie się z trasami największego parku Bikepark Kazoora.

      W drodze powrotnej w nawiązaniu do Święta Zmarłych odzwiedziliśmy i uczciliśmy pamięć ofiar katastrofy lotniczej z 1987r. oraz Pomnik Ofiar Okupacji Hitlerowskiej.

      Karolina Domagała 

     • Nasze cymelia

     • Bibliotekarze z naszej szkoły zaprezentowali najcenniejsze książki znajdujące się w zbiorach biblioteki szkolnej na wystawie  pt. Stare druki czyli nasze biblioteczne białe kruki.

      Wystawa została przygotowana w ramach promocji czytelnictwa w trakcie realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, z którego nasza szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowości wydawniczych oraz wyposażenia do biblioteki szkolnej. 

       

     • Uroczyste obchody Święta Niepodległości

     • Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 

      W dniu 10 listopada o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele odśpiewali hymn narodowy uczestnicząc w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej Szkoła do hymnu. 

      Uczniowie klasy 1ti w trakcie uroczystej akademii śpiewali pieśni i recytowali wiersze patriotyczne. Tło historyczne tamtych wydarzeń przedstawił nauczyciel historii pan Marek Groszkowski. Szkolny zespół taneczny zatańczył poloneza w strojach z epoki. Następnie odbył się pokaz mundurów różnych formacji, które prezentowali uczniowie szkoły.

      Poczet sztandarowy szkoły uczestniczył ponadto w uroczystych obchodach Święta Niepodległości na terenie Piaseczna. 

      fot. Jan Chruściński

     • Rajd refleksji i wspomnień

     • Dzień Wszystkich Świętych skłania do refleksji i wspomnień. W Zespole Szkół Nr 1 uczciliśmy pamięć nauczycieli i pracowników naszej szkoły, których nie ma już wśród nas.

      W piątek 28.10.2022 odbył się rajd rowerowy, którego organizatorami byli nauczyciele wychowania fizycznego. Celem wyprawy było zapalenie lampek na grobach tych, którzy odeszli z naszej społeczności szkolnej.

      Pierwszym etapem był piaseczyński cmentarz przy Julianowskiej, na którym odszukaliśmy groby dyrektorów naszej szkoły: Romana Andrzejewskiego (w latach 1950-1963), Kazimierza Łątki (w latach 1963-1981) oraz wicedyrektora w latach 1991-2002 Alfreda Milewskiego.

      Następnie ścieżkami rowerowymi dotarliśmy do Pyr, gdzie znajduje się grób pani Janiny Zaraś – wicedyrektorki w latach 1990-2002.

      Kolejny odcinek przebiegał wzdłuż lasu Kabackiego aż do Skolimowa w pięknej jesiennej scenerii. Na cmentarzu w Skolimowie pochowany jest nasz wieloletni nauczyciel przedmiotów elektronicznych Zbigniew Gołaszewski. Zapalenie lamki i chwila zadumy przy jego grobie zakończyły tegoroczny rajd.

    • Palący się znicz
     • Szkolne Dziady

     • 27 października w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego bawiliśmy się w Szkolne Dziady. Chętni uczniowie uczestniczyli w warsztatach wycinania i zdobienia dyń. Szkołę nawiedziły stwory i upiory rodem z najstraszniejszych horrorów. Wiedźmy, czarownice, wampiry i inne strachy można było podziwiać na pokazie mody. Było strasznie i wesoło, a kreatywność naszych modelek i modeli nie znała granic. 

      Nie zapomnieliśmy jednak o tym, że w Polsce 1 listopada obchodzimy Święto Wszystkich Świętych i wspominamy zmarłych. Przygotowana została tablica upamiętniająca zmarłych nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły. Uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami zapalili znicze w miejscach pamięci a grupa rowerzystów w dniu 28 października podczas rajdu rowerowego odwiedzi okoliczne cmentarze.

      fot. Jakub Ryszkiwewicz

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

     • W bibliotece są już dostępne książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Zapraszamy do wypożyczania. Wkrótce na półkach pojawią się kolejne nowości.

      Zakupy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

    • Na zdjęciu napis Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

     • 14 października 1773 roku, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej. Warto dodać, że była ona pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.

      Obecnie -  na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia  - 14 października obchodzimy Dzień Nauczyciela a właściwie - Dzień Edukacji Narodowej. To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty - słowem Święto Szkoły..

      W naszej szkole z tej okazji odbyła się uroczysta akademia. Podczas części oficjalnej dyrekcja szkoły wręczyła wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym szkoły nagrody. W części artystycznej zaprezentowały się szkolne zespóły muzyczny i taneczny, mogliśmy obejrzeć profesjonalny pokaz tańca. Podsumowaniem uroczystości był quiz wiedzy o nauczycielach.

      fot. Jan Chruściński

     • Obejrzeliśmy film "Orlęta. Grodno '39"

     • 6 października uczniowie klas: 1tr i 1tsA pod opieką wychowawców wybrali się do kina na film "Orlęta. Grodno '39". 

      Film Krzysztofa Łukaszewicza „Orlęta. Grodno’39” opowiadała o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. z perspektywy 12-letniego ucznia Leona Rotmana. Obrońcy Grodna biorą udział w nierównej walce z okrutnym okupantem. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim harcerzy i młodzież szkolną. Wojna staje się dla głównego bohatera  przyspieszoną szkołą dojrzewania.

      Film skłania do refleksji o ponadczasowych wartościach: przyjaźni, szacunku, patriotyzmie. 

    • Logo projektu
     • Debata POWIETRZE

     • 27 września wzięliśmy udział w kolejnej debacie o tematyce ekologicznej w ramach projektu TUPlaneta. 

      Szczegółowa relacja z wydarzenia: link do strony projektu

      Zachecamy do śledzenia przebiegu projektu na stronie głównej

      i w mediach społecznościowych.

      Za chwilę kolejne ciekawe wydarzenia!!!

     • Europejski Dzień Języków

     • 26 września jak co roku świętowaliśmy Europejski Dzień Języków: rozwiązując szkolny quiz wiedzy o językach, słuchając muzyki z różnych krajów w czasie długich przerw i biorąc udział w konkursie na plakat multimedialny promujący naukę języków obcych. W quizie najlepszy wynik uzyskali uczniowie klasy 2 ti, a niektóre ciekawe grafiki prezentujemy poniżej. 

      Dziękujmy za tegoroczny udział w świętowaniu, kolejny dzień języków obcych za rok, ale nauka języków towarzyszy nam każdego dnia!

    • Projekt ESA
     • Projekt ESA

     • W roku szkolnym 2022/2023 przystąpiliśmy do projektu ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa) realizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

      Kluczową częścią projektu są działania informacyjne i szkoleniowe skierowane do całego środowiska szkolnego. W ramach projektu ESA zainstalowano w naszej szkole miernik jakości powietrza. Cały najbliższy rok czekają nas szkolenia dla nauczycieli w formie webinarów. Otrzymamy także dostęp do cyfrowych materiałów edukacyjnych na platformie eduESA oraz pakiet materiałów drukowanych. Program Edukacyjna Sieć Antysmogowa jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Więcej informacji na stronie projektu