4 kwietnia br. odwiedziliśmy 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego im. ppłk. Pil. Jana Zumbacha. Wycieczkę rozpoczęliśmy od najważniejszego punktu naszego programu, czyli zobaczenia z bliska stojącego w hangarze nowego nabytku Sił Powietrznych RP, lekkiego samolotu szkolno-bojowego FA-50. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek o technicznych parametrach tego statku powietrznego. Widziałem jak młodzież słuchając uważnie Pana porucznika spogląda na stojący obok, piękny i wysłużony samolot MiG-29, który niedługo stanie się pomnikiem i świadectwem historii sprzętu lotniczego służącego w bazie w latach 1990 – 2023 r.
Następnie odwiedziliśmy Wojskową Państwową Straż Pożarną, gdzie Zastępca Komendanta opowiedział nam o zadaniach i wykorzystywanym sprzęcie.
Kolejne kroki skierowaliśmy na lotnisko, do wieży lotów. Z ust Pana chorążego dowiedzieliśmy się o wyjątkowo odpowiedzialnej i ważnej pracy wojskowego kontrolera lotów. Przy wieży lotów spotkaliśmy się też z Panem sokolnikiem, który zajmuje się hodowlą i tresurą ptaków drapieżnych, mających za zadanie odpędzanie i odstraszanie innych ptaków zagrażających bezpieczeństwu lotów. Zobaczyliśmy pokaz możliwości jastrzębia harrisa i sokoła wędrownego.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Sali Tradycji 23. BLT. Jej opiekun, Pan chorąży, w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o jednostkach, których tradycje lotnicze odziedziczyły 23. BLT i 1.ELT. Poznaliśmy dzieje takich formacji jak 7. Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki, 19. Eskadra Myśliwska, 1. Pułk Lotniczy, Brygada Pościgowa, osławiony Dywizjon 303 im. Tadeusza Kościuszki i 1. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. W Sali Tradycji wyeksponowano przykłady dawnego i współczesnego, polowego i galowego umundurowania pilotów, elementy uzbrojenia samolotów bojowych, pułkowy sztandar, księgę pamiątkową, naścienne wizerunki Orderu Virtuti Militari oraz hełmy lotnicze, ryngrafy, coiny, naszywki i godła jednostek lotniczych. Duże wrażenia zrobiły na nas kombinezony lotnicze. Najcenniejszym eksponatem jest odznaka Zastępcy Dowódcy 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki, którą w maju 1995 r. przekazał na rzecz pułku generał brygady pilot Witold Urbanowicz, były Dowódca Dywizjonu 303.
Bardzo dziękujemy wszystkim żołnierzom zaangażowanym w realizację naszej wycieczki, w szczególności Panu chorążemu Piaseckiemu. Największe podziękowania składam Panu Pułkownikowi dypl. pil. Krzysztofowi Stobieckiemu, Dowódcy 23. BLT za umożliwienie zwiedzenia jej po raz kolejny. Jesteśmy z Was dumni i bardzo Wam dziękujemy za służbę dla Ojczyzny!
Robert Kamiński