27 kwietnia w Zespole Szkół Nr 1 w Piasecznie odbyła się konferencja inaugurująca projekt - Moja TUrkusowa PLANETA - działania szkół powiatu piaseczyńskiego podnoszące świadomość n/t łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Powiatu Piaseczyńskiego oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Spotkanie rozpoczął Starosta powiatu piaseczyńskiego – Ksawery Gut. Gościem konferencji była Pani dr hab. Iwona Wagner z Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej oraz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Projekt kierowany jest do mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, a jego głównym celem jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do ich skutków poprzez pogłębienie wiedzy uczniów nt. problemów związanych ze zmianami klimatu oraz sposobów na łagodzenie i przystosowania się do nich. Szczególną grupę odbiorców stanowi młodzież uczęszczająca do piaseczyńskich szkół średnich, dla której przewidziano możliwość zaangażowania się w działania edukacyjne, projektowe i promocyjne a także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
W ramach projektu prowadzone będą prace na terenie szkół średnich, a w działania edukacyjne oraz promocyjne będą zaangażowani uczniowie poniższych szkół.
1. Zespół Szkół Nr 1, ul. Szpitalna 10, 05-500 Piaseczno
2. Zespół Szkół Nr 2, Aleja Brzóz 26, 05-501 Piaseczno,
3. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Szpitalna 12, 05-500 Piaseczno,
4. Zespół Szkół Nr 3, ul. Chyliczkowska 20, 05-500 Piaseczno
Tereny szkół zostaną zagospodarowane przez BZI (błękitno-zieloną infrastrukturę) mającą na celu miejscowe zagospodarowanie całości wód opadowych poprzez rozwiązania z zakresu miejscowej retencji i infiltracji, oraz zwiększenie różnorodności biologicznej zieleni otaczającej szkoły. Działania te poprawią mikroklimat i złagodzą skutki nasilających się w środkowej Polsce okresów suszy. Zagospodarowanie terenu będzie stanowić atrakcyjną wizualnie oryginalną przestrzeń edukacyjną, wspierającą różne formy aktywności, nauki, rozwoju.
Projekt opiera się na doświadczeniach związanych z wdrożeniami BZI na terenie Polski i w innych krajach, integrujących architekturę, przyrodę i rozwiązaniach do retencjonowania wody opadowej oraz poprawiających funkcjonowanie przestrzeni do życia w warunkach zmian klimatu.
Dodatkowe informacje na STRONIE POWIATU PIASECZYŃSKIEGO