Biblioteka
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Bibliotek szkolna realizuje działania mające na celu rozwijanie zaintersowań uczniów, promowanie i wsperanie rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży.
W latach 2019/2020 i 2022/2023 nasza szkoła realizowała Priorytet 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dzięki otrzymanym środkom finansowym zakupiliśmy do naszej biblioteki wiele nowych pozycji zaproponowanych przez uczniów i nauczycieli oraz zaopiniowanych przez Radę Rodziców.
Przykładowe projekty edukacyjne związne z książką i czytelnictwem, które realizowali uczniowie:
QR-book -kody prowadzą do książki – gra terenowa
Książki na każdym kroku – uczniowie przygotowali karty na których znalazły się tytuł książki i nazwisko autora, rozmieścili je na terenie szkoły. Projekt miał na celu utrwalenie wiedzy z zakresu języka polskiego
O samochodach wiemy wszystko – wystawa
Gra planszowa na podstawie książki „Potop” H. Sienkiewicza
Podróże małe i duże – przewodnik turystyczny
Tu mieszka nasza klasa-Piaseczno i okolice - gazetka ścienna
Od książki do projektu czyli rola wiedzy w zawodzie technika elektronika - prezentacja
Nowa s moja książkazata książki - tworzenie projektów obwoluty dla wybranych książek z biblioteki szkolnej
Powtórki z lektur szkolnych – quizy w aplikacji Kahoot
Mój Exlibris - moja książka
2
Międzynarodowy projekt eTwinning – Dialog Booktube Project
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowym projekcie eTwinning, zrealizowanym w porozumieniu z nauczycielami języka angielskiego. Pomysłodawcą i koordynatorką projektu była pani Justyna Jaśniak – nasza bibliotekarka. W projekcie uczestniczyły trzy szkoły z Polski, Grecji i Turcji.
Z naszej szkoły w projekcie wzięło udział 12 osób z klas: 3tt, 3ti, 3tp, 2trb i 4 tt. Uczniowie nagrali dialogi w języku angielskim na temat książek: „The Crime and Punishment”, „I have no mouth and I must scream”, „Hobbit”, „The Bible”, „The Little Prince”, „The Doll”.
Na spotkaniach projektowych, które odbywały się w szkolnej bibliotece, uczniowie pod opieką koordynatorki nagrywali dialogi, ćwicząc jednocześnie swoje umiejętności językowe, współpracę i kreatywność. W sumie powstało 12 filmów, które zostały udostępnione na platformie eTwinning, gdzie partnerzy mogli dzielić się swoimi pracami i komentować je. Nasza młodzież miała również okazję wybrać najlepsze dialogi spośród filmów przygotowanych przez uczniów z Grecji i Turcji. Zagłosowała na dialogi na temat książek: 1 miejsce - The Tragedy of Julius Caesar, 2 miejsce - White Nights
Uczniowie z Turcji i Grecji zagłosowali na dialogi przygotowane przez uczniów z naszej szkoły: I miejsce dialog o książce „Mały Książę” Uzasadnienie: „Mały Książę zabierze cię w magiczną podróż, gdzie odkryjesz, że prawdziwa przyjaźń i miłość są najważniejsze w życiu!”. II miejsce - „Biblia” Uzasadnienie: „Naprawdę podobało nam się to, że uczniowie wybrali właśnie Biblię. Uważamy ten wybór za bardzo wyjątkowy i wyróżniający się. Szczególnie spodobało nam się podejście do kontynentów tej świętej księgi przedstawione w dialogu.”
Celem projektu była przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród młodzieży oraz rozwijanie umiejętności językowych poprzez nagrywanie dialogów w języku angielskim, opartych na znanych książkach. Dzięki temu uczniowie mieli okazję poznać, co czytają ich rówieśnicy w innych krajach, wymienić się opiniami na temat literatury oraz rozwinąć swoje zainteresowania czytelnicze.
Projekt przyczynił się do wzrostu zainteresowania czytelnictwem wśród uczniów, zachęcił do nauki języka angielskiego oraz poszerzył świadomość kulturową młodzieży. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział. Gratulujemy wszystkim uczniom zaangażowania i kreatywności!
Akcja „Młodzi – młodym”
W maju w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie w ramach akcji „Młodzi – młodym”, która została zorganizowana w formie kącika filozoficzno-literackiego. Inicjatywa ta jest współprowadzona przez nauczycielkę – panią Justynę Jaśniak – oraz jednego z naszych zdolnych uczniów. Głównym celem tego projektu jest stworzenie przestrzeni, w której młodzi ludzie mogą rozwiązywać swoje codzienne problemy za pomocą literatury (szczególnie tej z zakresu psychologii) oraz wzajemnej rozmowy i wsparcia.
Spotkanie odbyło się w szkolnej bibliotece i wzięło w nim udział kilkoro uczniów z kl. 3tp, którzy szukali sposobu na radzenie sobie z trudnymi emocjami lub gorszym dniem. Wspólnie rozmawialiśmy o tym, jak literatura może być źródłem inspiracji, zrozumienia i ukojenia, a także o tym, jak ważne jest dzielenie się swoimi uczuciami i szukanie wsparcia wśród rówieśników.
Cel akcji to nie tylko rozwijanie zainteresowań czytelniczych i filozoficznych, ale przede wszystkim budowanie kultury otwartości, empatii oraz wzajemnej pomocy wśród uczniów.
Wniosek z pierwszego spotkania jest bardzo pozytywny – uczniowie docenili możliwość wyrażenia swoich emocji i znalezienia wsparcia w koleżeńskim gronie. Z pewnością będziemy kontynuować tę inicjatywę, aby dawać młodym przestrzeń do refleksji, rozmowy i wzajemnego zrozumienia. Zajęcia w ramach akcji „Młodzi – młodym” będą kontynuowane w przyszłym roku szkolnym, aby dawać młodym przestrzeń do dalszej refleksji, rozmowy i wzajemnego zrozumienia.
Zajęcia z biblioterapii w szkolnej bibliotece
W marcu i kwietniu 2025 r. uczniowie klas 1–3 uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach bibliotecznych poświęconych biblioterapii – metodzie pracy z tekstem literackim, która pomaga zrozumieć i wyrażać emocje oraz rozwijać empatię. Spotkania odbywały się w szkolnej bibliotece i miały na celu uwrażliwienie dzieci na uczucia swoje i innych.
Podczas zajęć uczniowie poznali podstawy biblioterapii i wspólnie analizowali wiersz Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy". Aby przypomnieć sobie treść utworu, wysłuchali także jego muzycznej interpretacji w wykonaniu Sanah, co pomogło im jeszcze głębiej poczuć emocje zawarte w tekście.
Pracując metodą grup eksperckich, uczniowie próbowali utożsamić się z autorką – zastanawiali się, w jakich sytuacjach doświadczali podobnych emocji oraz jak radzili sobie z nimi w codziennym życiu. Na podstawie utworu dzieci uczyły się, jak lepiej rozpoznawać i nazywać emocje, a także jak konstruktywnie radzić sobie z trudnymi uczuciami.
Zajęcia uwrażliwiły uczniów na potrzeby innych, rozwinęły ich zdolność do empatycznego myślenia oraz pomogły budować lepsze relacje rówieśnicze. Były również okazją do twórczej pracy w grupie, dzielenia się doświadczeniami i refleksji nad tym, co czyni nas ludźmi.