Józef Piłsudski na plakacie
W listopadzie 2024 r. bibliotekarze naszej szkoły zaproponowali uczniom udział w konkursie na stworzenie plakatów pod hasłem "Józef Piłsudski - współtwórca Niepodległej Polski". Celem tego projektu było nie tylko rozwijanie kreatywności i umiejętności plastycznych, ale także pogłębianie wiedzy historycznej na temat jednego z najważniejszych bohaterów naszej ojczyzny.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, a liczba zgłoszonych prac przerosła nasze oczekiwania.
Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na szkolnej wystawie.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Bibliotekarze przybliżyli uczniom historię pluszowego misia i zaprosili do wspólnej zabawy.
Pytaliśmy skąd pochodzą cytaty: „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” oraz „Właśnie do ciebie dzwonię, żeby ci powiedzieć, że nie mogę z tobą rozmawiać”.
Nasz kraj jest piękny
11 listopada 2024 r. obchodziliśmy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Doceniając możliwość życia w wolnym kraju uczniowie tworzyli mapę najpiękniejszych miejsc w Posce.
Polska to kraj, który zachwyca swoją różnorodnością i pięknem. Każdy zakątek naszego kraju ma coś wyjątkowego do zaoferowania.
Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku upłynął nam pod hasłem „Biblioterapia”. Biblioterapia to forma terapii, która wykorzystuje literaturę do wspierania zdrowia psychicznego i emocjonalnego. W naszej szkole zaproponowaliśmy uczniom szereg aktywności (literacki tiktok challenge, teksty bibliotrapeutyczne, wirtualna galeria cytatu), które miały na celu promowanie czytelnictwa oraz ukazanie, jak książki mogą pomagać w radzeniu sobie z różnymi wyzwaniami życiowymi.
Dzień kundelka
25 października przypada Dzień Kundelka. To święto wyjątkowych piesków, z których każdy jest inny, a wszystkie tak samo kochane.
Uczniowie uczestnicząc w konkursie mieli okazję przypomnieć sobie małego pieska z Dobranocki o imieniu Reksio. Był to bohater kultowego polskiego serialu animowanego dla dzieci, produkowanego w latach 1967-1990 przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Serial opowiada o przygodach sympatycznego psa Reksia. Każdy odcinek przedstawia nowe, ciekawe historie, które uczą dzieci wartości takich jak przyjaźń, odpowiedzialność i szacunek.
Typujemy zwycięzcę Nagrody Literackiej Nike 2024
W tym roku zachęcaliśmy uczniów do wzięcia udziału w zabawie bibliotecznej, w której należało wytypować zwycięzcę Nagrody Literackiej Nike 2024.
Jeden z uczestników naszej zabawy prawidłowo wytypował poetkę panią Urszulę Kozioł jako laureatkę tegorocznej narody. Kapituła doceniła jej tom poezji „Raptularz”, wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy.
Wspólne czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego
7 września 2024 r. w warszawskim Ogrodzie Saskim odbyła się 13. edycja akcji Narodowe Czytanie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser–Dudy. Para Prezydencka zainaugurowała wspólną lekturę „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Nasza szkoła również włączyła się do akcji. Utwór wieszcz czytaliśmy w dniu 09.09.2024 r. w trakcie lekcji i na przerwach w bibliotece szkolnej.
Zachęcamy do zapoznania się z listem Pan Prezydenta wystosowanym z okazji tego wydarzenia.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia 2024 r. obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto organizowane przez UNESCO od 1995 roku i ma na celu promowanie czytelnictwa i literatury oraz zwrócenie uwagi na problem związany z ochroną praw autorskich.
Bibliotekarze przygotowali materiały informacyjne na temat praw autorskich ze szczególnym uwzględznieniem wolnych licencji Creative Commons oraz zprosili do zabawy konkursowej, w której należało odpowiedzieć na pytanie komu przysługują prawa autorskie do dzieła stworzonego przez sztuczną inteligencję.
Konkurs na plakat
Od dnia 17.04.2024 r. w szkole można oglądać wystawę plakatów przygotowanych przez uczniów i zgłoszonych w ramach VIII edycji Konkursu na plakat promujący literaturę fantasty/fantastyczną. W tym roku inspiracją dla autorów prac była twórczość Stanisława Lema.
Do konkursu zgłoszono 48 prac. I miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy 5tr. Nagrodę publiczności otrzymał uczeń klasy 3tr. Zwyciezcom gratulujemy.
Główną nagrodę w konkursie w postaci bonu podarunkowego Empik ufundowała Rada Rodziców.
Spotkanie autorskie
Znana piaseczyńska pasjonatka historii Agnieszka Cubała spotkała się ze swoimi czytelnikami w środę 20 marca 2024. Wzięliśmy udział w tym wydarzeniu zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną z okazji wydania kolejnej książki autorki i zapowiedzi następnych.
Nasza biblioteka w dziale regionalia ma już kilka pozycji Agnieszki Cubały, która jest przede wszystkim znawczynią historii Powstania Warszawskiego, w tym działań powstańczych na naszym terenie, stąd zapowiedź drugiego i poszerzonego wydania książki „Piaseczno’44”. Pisarkę interesuje miasto i ludzie, którzy tu tworzą historię, jedna z zapowiedzianych książek dotyczy więc niezwykłej kobiety, jaką była Cecylia Plater-Zyberkówna.
W naszej szkole nie brakuje pasjonatów historii, to członkowie koła historycznego. Agnieszka Cubała chętnie spotka się z nimi, co nastąpi niebawem. Zapraszamy więc do zapoznania się z opracowaniami autorki zgromadzonymi w bibliotece szkolnej, jak Piaseczno’44”, „Kobiety’44’” i „Miłość’44”.
Międzynarodowy Dzień Liczby Pi
Międzynarodowy Dzień Kobiet
8 marca przybliżaliśmy historię uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.
Po raz pierwszy kobiety jako pełnoprawne obywatelki II Rzeczypospolitej w dniu 26 stycznia 1919 roku udały się do urn wyborczych.
Więcej na ten temat na stronie internetowej Sejmu RP
Patroni Roku 2024 - Zbigniew Herbert
Zbigniew Herbert był poetą, eseistą i dramatopisarzem. Uczniowie mieli okazje zapozanć sie z sylwetką autora i jego twórczością oglądając wystawę poświęconą twórcy i biorąc udział w konkursie związanyn z tomem poezj "Pan Cogito".
Światowy Dzień Kota
Światowy Dzień Kota to święto obchodzone 17 lutego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy kocich podobizn, wśród których należało odnaleźć ilustrację przedstawiającą prawdziwego kota. Zabawne zdjęcia kotów w większości wygenrtowane zostały przez sztuczną inteligencję.
Cytat na 11 listopada
Z okazji Święta Niepodległości bibliotekrze przygotowali talblicę okolicznościową z sentencjami o wolności i zaprosili do udziału w konkursie. Uczniowie bezbłędnie wskazali Józefa Piłsudzkiego jako autora słów: "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości."
Mój zwierzak gdy czytam
Od 17.10 do 30.11.2023r. uczniowie nadsyłali do biblioteki szkolnej zdjęcia na konkurs Mój zwierzak, gdy czytam. Konkurs polegał na wykonaniu zdjęcia swojego zwierzaka wraz z książką. Oto niektóre z prac konkursowych.
Dzień Pluszowego Misia
Mały, duży, bury, kolorowy, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Tym razem sprawdzaliśmy wśród uczniów znajomość imion misiów - bohaterów powieści, bajek, filmów i piosenek.
Zwycięzca konkursu podał aż 34 imiona miśków.
Rys. Joanna Dunin-Konieczna
Światowy Dzień Drzewa
10 października szukaliśmy autora i tytułu książki, z której pochodzi poniższy cytat:
"Ten, kto wie, że drzewa odczuwają ból i mają pamięć, i że drzewni rodzice żyją razem ze swoimi dziećmi, nie będzie już mógł tak po porostu ich ścinać i siać wśród nich spustoszenia ciężkimi maszynami."
Biblioteczny escape room
Uczniowie klas pierwszych w miesiącu wrześniu poznawali naszą bibliotekę. Przygotowane dla uczniów zajęcia polegały na rozwiązywaniu zadań i zagadek. Nauka przez zabawę stymuluje kreatywność i wyobraźnię pozwala uczniom eksperymentować, rozwiązywać problemy oraz wdrażać własne pomysły.
Narodowe Czytanie
Jak co roku przyłączyliśmy się do akcji Narodowego Czytania. Fragmenty "Nad Niemnem" najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej czytaliśmy w dniu 10.09.2023 r. w trakcie lekcji i na przerwach w bibliotece szkolnej.