• Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

• 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto organizowane przez UNESCO od 1995 roku i ma na celu promowanie czytelnictwa i literatury oraz zwrócenie uwagi na problem związany z ochroną praw autorskich.

Bibliotekarze przygotowali materiały informacyjne na temat praw autorskich ze szczególnym uwzględznieniem wolnych licencji Creative Commons oraz zprosili do zabawy konkursowej, w której nalezało odpowiedzić na pytanie komu przysługują prawa autorskie do dzieła stworzonego przez sztuczną inteligencję.

• Konkursu na plakat

• Od dnia 17.04.2024 r. w szkole można oglądać wystawę plakatów przygotowanych przez  uczniów  i zgłoszonych  w ramach  VIII edycji Konkursu na plakat promujący literaturę fantasty/fantastyczną. W tym roku inspiracją dla autorów prac była twórczość Stanisława Lema.

Do konkursu zgłoszono 48 prac. I miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy 5tr.  Nagrodę publiczności otrzymał uczeń klasy 3tr. Zwyciezcom gratulujemy.

Główną nagrodę w konkursie w postaci bonu podarunkowego Empik ufundowała Rada Rodziców.

• Spotkanie autorskie

• Znana piaseczyńska pasjonatka historii Agnieszka Cubała spotkała się ze swoimi czytelnikami w środę 20 marca 2024. Wzięliśmy udział w tym wydarzeniu zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną z okazji wydania kolejnej książki autorki i zapowiedzi następnych.

Nasza biblioteka w dziale regionalia ma już kilka pozycji Agnieszki Cubały, która jest przede wszystkim znawczynią historii Powstania Warszawskiego, w tym działań powstańczych na naszym terenie, stąd zapowiedź drugiego i poszerzonego wydania książki „Piaseczno’44”. Pisarkę interesuje miasto i ludzie, którzy tu tworzą historię, jedna z zapowiedzianych książek dotyczy więc niezwykłej kobiety, jaką była Cecylia Plater-Zyberkówna.

W naszej szkole nie brakuje pasjonatów historii, to członkowie koła historycznego. Agnieszka Cubała chętnie spotka się z nimi, co nastąpi niebawem. Zapraszamy więc do zapoznania się z opracowaniami autorki zgromadzonymi w bibliotece szkolnej, jak Piaseczno’44”, „Kobiety’44’” i „Miłość’44”.

• Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

• Międzynarodowy Dzień Kobiet

• 8 marca przybliżaliśmy historię uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Po raz pierwszy kobiety jako pełnoprawne obywatelki II Rzeczypospolitej w dniu 26 stycznia 1919 roku udały się do urn wyborczych.

Więcej na ten temat na stronie internetowej Sejmu RP

• Patroni Roku 2024 - Zbigniew Herbert

• Zbigniew Herbert był poetą, eseistą i dramatopisarzem. Uczniowie mieli okazje zapozanć sie z sylwetką autora i jego twórczością oglądając wystawę poświęconą twórcy i biorąc udział w konkursie związanyn z tomem poezj "Pan Cogito".

• Światowy Dzień Kota

• Światowy Dzień Kota to święto obchodzone 17 lutego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy kocich podobizn, wśród których należało odnaleźć ilustrację przedstawiającą prawdziwego kota.  Zabawne zdjęcia kotów w większości wygenrtowane zostały przez sztuczną inteligencję.

• Cytat na 11 listopada

• Z okazji Święta Niepodległości  bibliotekrze przygotowali talblicę okolicznościową z sentencjami o wolności i zaprosili do udziału w konkursie. Uczniowie bezbłędnie wskazali Józefa Piłsudzkiego jako autora słów: "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości."

• Mój zwierzak gdy czytam

• Od 17.10 do 30.11.2023r. uczniowie nadsyłali do biblioteki szkolnej zdjęcia na konkurs Mój zwierzak, gdy czytam. Konkurs polegał na wykonaniu zdjęcia swojego zwierzaka wraz z książką. Oto niektóre z prac konkursowych.

• Dzień Pluszowego Misia

• Mały, duży, bury, kolorowy, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Tym razem sprawdzaliśmy wśród uczniów znajomość imion misiów - bohaterów powieści, bajek, filmów i piosenek.

Zwycięzca konkursu podał aż 34 imiona miśków.

Rys. Joanna Dunin-Konieczna

• Światowy Dzień Drzewa

• 10 października szukaliśmy autora i tytułu książki, z której pochodzi poniższy cytat:
          "Ten, kto wie, że drzewa odczuwają ból i mają pamięć, i że drzewni rodzice żyją razem ze swoimi dziećmi, nie będzie już mógł tak po porostu ich ścinać i siać wśród nich spustoszenia ciężkimi maszynami."

• Biblioteczny escape room

• Uczniowie klas pierwszych w miesiącu wrześniu poznawali naszą bibliotekę. Przygotowane dla uczniów zajęcia polegały na rozwiązywaniu zadań i zagadek. Nauka przez zabawę stymuluje kreatywność i wyobraźnię pozwala uczniom eksperymentować, rozwiązywać problemy oraz wdrażać własne pomysły.

• Narodowe Czytanie

• Jak co roku przyłączyliśmy się do akcji Narodowego Czytania. Fragmenty "Nad Niemnem" najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej czytaliśmy w dniu 10.09.2023 r. w trakcie lekcji i na przerwach w bibliotece szkolnej.