• Stypendyści Mazovii

      • Od wielu lat uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 są stypendystami Mazovii, czyli stypendium dla uczniów szkół zawodowychInformacje o projekcie stypendiów na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego

        W ramach tego stypendium w ubiegłym roku szkolnym uczniowie klas technik elektronik wykonali pająka, który jest sterowany przy pomocy telefonu i zawiera program oparty o kinematykę odwrotną.

         

        Inny projekt to robot humanoidalny, który rozpoznaje i wykonuje polecenia głosowe. Zdobył on I miejsce w Bałtyckich Bitwach Robotów w kategorii freestyle.

         

        Przy współpracy z firmą Wamtechnik powstała elektryczna deskorolka.  Zastosowany silnik o mocy 1000W zapewnia dynamiczne poruszanie się oraz zasięg średnio 30km.

        Inteligentny dom – kolejna, rozbudowana wersja projektu została oparta na systemie Home Assistant oraz wielu autorskich sterownikach. System inteligentnego domu został zintegrowany z centralą alarmową, co zwiększa możliwości systemu o odczyt oraz sterowanie alarmem. Najnowsza wersja została zbudowana w oparciu o pełnoprawny komputer przemysłowy z powodu większej wydajności niż poprzednio wykorzystywane Raspberry Pi.

        Frezarka, która może wykonać zaprojektowaną grawerkę na drewnianej sklejce. Opcjonalnie frezarka może również pełnić rolę grawera laserowego po zamontowaniu lasera.

        Dystrybutor napojów orzeźwiających, za którego pomocą można wybrać jeden z dwóch napojów, których precyzyjnie odmierzona pojemność zostanie nalana do podanego naczynia. W najbliższym czasie ma zostać dodana opcja autoryzacji przy pomocy kart zbliżeniowych.

        Nie tylko elektronicy otrzymują stypendia zawodowe. Poniżej prezentacje efektu pracy dwukrotnego stypendysty ucznia klasy technik informatyk, wykonane w ramach stypendiów w roku szkolnym 2018/19 i 2019/20.

        Projekt Bartka zatytułowany Serwer w rozwiązaniach domowych miał przede wszystkim na celu przedstawienie istoty serwera jako osobistego środowiska naukowo-testowego służącego poszerzaniu wiedzy i zdobywaniu doświadczenia na drodze kształcenia w kierunku technik informatyk. Dodatkowo została przeanalizowana najkorzystniejsza z opcji konstrukcji chmury domowej, przedstawiono istotę wirtualizacji jako elastycznych środowisk testowych oraz pokazano możliwości serwera nie tylko jako urządzenia dla profesjonalistów ale także i amatorów, fanatyków.

        Projekt Bartłomieja Tybury - stypendium Mazovii 2019/20.pdf

        Poprzedni projekt ma tytuł Wpływ anten na wydajność, jakość oraz przepustowość w różnych sieciach bezprzewodowych.

        Projekt Bartlomieja Tybury - stypendium Mazovii 2018/19.pdf